Varis Nedir

Varis Nedir

Varis cilt alındaki toplardamarların genişlemesi ve görünür hale gelmesidir. Hem ağrılı hem de kozmetik olarak son derece rahatsız edici bir sorundur. Varis aslında bir hastalık değildir. Toplardamar hipertansiyonunun en sık görülen bulgusudur.
Varis Nedir.

Bu hipertansiyonu yaratan ise iki ana sebep vardır:

1. Toplardamar içindeki kapakların iyi çalışmaması

Kanın ayak uçlarından kalbe tekrar dönebilmesini sağlamak için toplardamarlar içinde yerçekimine karşı kanın yukardan aşağıya kaçışını engelleyen, tek yönlü çalışan kapaklar vardır.

Bu kapakların tam kapanmaması, iyi çalışmaması nedeniyle kan aşağıdan yukarıya gideceğine bir miktar geri kaçırmaya başlar ve yukardan aşağıya geri döner.

Neticede toplardamarlar genişler, yer çekiminin en etkili olduğu yer diz altı ve bilek çevresi olduğu için buradan itibaren varisli damarlr (varicoseveins) görülmeye ve ciltten kabarıklaşmaya başlar.

Toplardamar içindeki kapakların çalışmaması

2. Toplardamar sisteminde herhangi bir sebeple tıkanıklık

Toplardamarlar içinde pıhtı oluşması son derece önemli bir problemdir. Bu pıhtının hem ilk oluştuğu dönemdeki etkileri hem de daha sonra, pıhtı eridikten sonra damar içinde bozulmalar ve yapışıklıklar sebebiyle damar sistemi içinde tıkanıklık meydana gelir ve bu çok önemli bir varis sebebidir. Diğer yandan bazen karın içindeki damar yapıları ya da karın içi kist veya kitle gibi sebeplerle de dışardan damara bası ile kan akımında engellemeler ve tıkanıklıklar olabilir.

Toplardamar-sisteminde-tıkanıklık

Toplardamar sisteminde bir tıkanıklı mı var veya toplardamar içindeki kapaklar mı iyi çalışmıyor, varis muayenesi ile gelin belirleyelim, varis tedavisi için: 0544 623 66 33

İstanbul'da Skleroterapi ile varis tedavisi için linki tıklayınız: Skleroterapi