Varis Nedir

Varisin Dereceleri, Varis Bulgusu

Varis klinik olarak derecelere ayrılmıştır. Hiç kimsenin varis bulgusu diğeri ile aynı değildir. Bizim tıbbi sınıflamamızda CEAP sınıflaması adı altında birçok açıdan derecelendirilmiştir. Bu derecelendirme, klinik olarak 6 gruba ayrılmıştır.
Varisin Dereceleri, Varis Bulgusu.

C0 : Herhangi bir bulgu yok

C1 : Küçük varikoz venler (örümcek ağı şeklinde(kırmızı, mavi ince çizgilenmeler)  ince görünümler veya yeşil genişlemiş damarlar (retiküler venler)

C2 : Büyük variköz venler (ciltten kabarık, genişlemiş damarlar)

C3 : Bacakta şişlik, ödem

C4 : Renk ve doku değişiklikleri (özellikle bileklerden başlayarak cillte kızarıklık, morarma, siyahlaşma, sertleşme, ciltte incelme vb)

C5 : İyileşmiş yara, ülser

C6 : Açık, aktif yara, ülser

CEAP sınıflaması adı altında birçok açıdan derecelendirilme ile klinik olarak varis 6 gruba ayrılmıştır. Büyüklüğüne veya küçüklüğüne, kabarıklığına, rengine, genişliğine veya darlığına, rengine, bacaktaki şişliğine, yaranın durumuna göre tanımlamalar almıştır. Bu sayfada varisin derecelerini, fotoğraflarla da görebilirsiniz. Kalp ve Damar Cerrahi Uzmanları, bu sınıflamaya göre varis tedavisi planlaması yaparlar. C1 grubunda olay sadece kozmetik olarak değerlendirilirken, C2 grubundan itibaren tıbbi olarak varis tedavisi gerektirir. C4 grubu geri dönüşümsüz safhaya geçiştir. C5 ve C6, varis tedavisinin son derece zor olduğu gruptur.

Klinik Olarak

C0 : Herhangi bir bulgu yok

C1 : Küçük varikoz venler [örümcek ağı şeklinde (kırmızı, mavi ince çizgilenmeler) ince görünümler veya yeşil genişlemiş damarlar (retiküler venler)]

Altta yatan ana damar problemi yoksa daha çok estetik bir sorun olarak ele alınır.

Küçük varikoz venler

C2 : Büyük variköz venler (ciltten kabarık, genişlemiş damarlar)

Büyük variköz venler

C3 : Bacakta şişlik, ödem

C4 :  Renk ve doku değişiklikleri (özellikle bileklerden başlayarak cillte kızarıklık, morarma, siyahlaşma, sertleşme, ciltte incelme vb)

Variste Renk ve doku değişiklikleri

C5 : İyileşmiş yara, ülser

İyileşmiş varis yara, ülser

C6 : Açık, aktif yara, ülser